IT (ne)bezpečnost

Hoax

HOAX je označení pro podvodné, žertovné, mystifikující a klamavé zprávy. Obecně je HOAX považován za nevyžádanou emailovou poštu. Šíří se i prostřednictvím IM („textových komunikátorů“, např. Skype, WhatsApp, ...) nebo pomocí sociálních sítí.

Takto posílané zprávy obvykle prosí o pomoc, informují o nebezpečí a šíří “zaručené” pravdy. Např. „pozor na email od franty.vocaska@email.cz, je to vir, který Vám smaže celý počítač“, „Vymažte soubor c:\windows\system32\kernel32.dll, je to vir, co Vás sleduje!“, příp. nás informují o mimozemské invazi u hranic s Ruskem.

Obsahově mohou být tyto zprávy nebezpečné tím, že z lidí loudí finanční prostředky, dávají nebezpečné rady, lžou nebo vyvolávají paniku.

I zdánlivě neškodné emaily povzbuzující k hromadnému rozesílání jsou snadno zneužitelné! V tělech těchto emailů se postupně hromadí velmi velké množství emailových adres, které mohou být následně zaneužity k phishingovým útokům!

Hoax může být zajímavou příležitostí, jak si trochu přivydělat. Stačí si připravit nějaký "bezpečný a důvěryhodný" bankovní účet. K tomu lze využít "bílého koně", nebo vytvořit nový bankovní účet pomocí osobních údajů od lidí, co nám je dříve dobrovolně zaslali.

Začal jsem se proto živit jako spisovatel. Píši napínavé emaily. Čtenáři mě za to podporují a dále propagují...

Táborská ZOO chce zabít tučňáky!

Připravili jsme sbírku pro jejich odkup a chov, ale nutně potřebujeme Vaši finanční pomoc.

Přispějte na záchranu tučňáků! číslo účtu: 6200356532 / 1010.

Pošli to všem!! Jinak tučňáci umřou.

Prof. Jan Smutný
z českého spolku na ochranu tučňáků.

Myslím, že se tučňáci budou mít moc dobře. Ještě, že je hodně citlivých lidí, kterým není jejich osud lhostejný.

Občas se čtenáři zamilují i do literárních hrdinů, které pak rádi finančně podporují. Stačí napsat strhující příběh formou dopisu. Velmi populárním hrdinou bývá např. nigerijský princ, do kterého se čtenářky snadno zamilují a podporují pak společnou lásku i boj o jeho trůn. Svou podporou mu plní i jeho sen o velkém bohatství.

Romantická láska k vojákovi a válečnému hrdinovi má také své kouzlo. Také do něj se čtenářky velmi snadno zamilují. Stačí vymyslet tragický příběh a čtenářky mu zasílají dary, aby mu ulehčily život a uspíšily společné shledání.

Čtenáři také milují příběhy o hazardních hrách, nebo snadné cestě k velkému bohatství. Už samotná představa o možném zbohatnutí mé čtenáře na tolik vzrušuje, že mi za to platí.