IT (ne)bezpečnost

Hoax

HOAX je označení pro podvodné, žertovné, mystifikující a klamavé zprávy. Obecně je HOAX považován za nevyžádanou emailovou poštu. Šířit se může i jinými komunikačními prostředky.

Takto posílané zprávy obvykle prosí o pomoc, informují o nebezpečí a šíří “zaručené” pravdy. Např. „pozor na email od franty.vocaska@email.cz, je to vir, který Vám smaže celý počítač“, „Vymažte soubor c:\windows\system32\kernel32.dll, je to vir, co Vás sleduje!“, příp. nás informují o mimozemské invazi u hranic s Ruskem.

Obsahově mohou být tyto zprávy nebezpečné tím, že z lidí loudí finanční prostředky, dávají nebezpečné rady, lžou nebo vyvolávají paniku.

I zdánlivě neškodné emaily povzbuzující k hromadnému rozesílání jsou snadno zneužitelné! V tělech těchto emailů se postupně hromadí velmi velké množství emailových adres, které mohou být následně zaneužity k phishingovým útokům!

Hoax může být zajímavou příležitostí, jak si trochu přivydělat. Stačí si připravit nějaký "bezpečný a důvěryhodný" bankovní účet. K tomu lze využít "bílého koně", nebo vytvořit nový bankovní účet pomocí osobních údajů od lidí, co nám je dříve dobrovolně zaslali.

Začal jsem se proto živit jako spisovatel. Píši napínavé emaily. Čtenáři mě za to podporují a dále propagují...

Táborská ZOO chce zabít tučňáky!

Připravili jsme sbírku pro jejich odkup a chov, ale nutně potřebujeme Vaši finanční pomoc.

Přispějte na záchranu tučňáků! číslo účtu: 6200356532 / 1010.

Pošli to všem!! Jinak tučňáci umřou.

Prof. Jan Smutný
z českého spolku na ochranu tučňáků.

Myslím, že se tučňáci budou mít moc dobře. Ještě, že je hodně citlivých lidí, kterým není jejich osud lhostejný.

Občas se čtenáři zamilují i do literárních hrdinů, které pak rádi finančně podporují. Stačí napsat strhující příběh formou dopisu. Velmi populárním hrdinou bývá např. nigerijský princ, do kterého se čtenářky snadno zamilují a podporují pak společnou lásku i boj o jeho trůn. Svou podporou mu plní i jeho sen o velkém bohatství.

Romantická láska k vojákovi a válečnému hrdinovi má také své kouzlo. Také do něj se čtenářky velmi snadno zamilují.

Stačí vymyslet tragický příběh a čtenářky mu zasílají dary, aby mu ulehčily život a uspíšily společné shledání.

Čtenáři také milují příběhy o hazardních hrách, nebo snadné cestě k velkému bohatství. Už samotná představa o možném zbohatnutí mé čtenáře na tolik vzrušuje, že mi za to platí.

Někdy napíšu až tak napínavé literální dílo, že mi za něj čtenáři doslova musí zaplatit...

Napadl jsem Váš počítač a získal přístup k Vaším datům včetně přístupu k webové kameře.

Vím, co na počítači děláte i co u něj provádíte. Všiml jsem si, že navštěvujete stránky s erotickou tématikou a natočil jsem Vás při tom.

Jestli nechcete, abych tento pořízený intimní materiál rozeslal všem Vašim kontaktům, zaplaťte mi do 24 hodin prostřednictvím bitcoinů 1 000 $ ...

Stačí pár čtenářům rozeslat jeden fiktivní příběh o napadení počítače a má peněženka se začne rychle naplňovat.

Mou literární tvorbou se nezaměřuji jen na obyčejné lidi. Někdy napíši dobrodružný email i podnikatelům a manažerům firem. I oni mě rádi za mé dobrodružně psané rozptýlení podpoří...

PŘEPOŠLETE PROSÍM TENTO E-MAIL NĚKOMU VE VAŠÍ SPOLEČNOSTI, KDO MŮŽE DĚLAT DŮLEŽITÁ ROZHODNUTÍ!
Nabourali jsme váš web https://vasweb.cz a extrahovali vaše databáze.

Jak se to stalo?
Náš tým našel na vašem webu zranitelnost, kterou se nám podařilo zneužít. Po zjištění zranitelnosti jsme byli schopni získat Vaše přihlašovací údaje k databázi a extrahovat celou vaši databázi.

Co to znamená?
Systematicky provedeme celou řadou kroků k úplnému poškození pověsti vaší společnosti. Nabídneme Vaše data kupci s nejvyšší nabídkou, který je bude moci používat k jakémukoliv účelu. Vašim kontaktům zašleme e-mail o tom, že jsme informace o nich získané z Vašich stránek přeprodali dále. Tím poškodíme důvěru vaší společnosti.
Jak to zastavím?
Jsme ochotni upustit od ničení reputace vašeho webu za malý poplatek. Zaplaťte nám v bitcoinech do 24 hodin 3 000 $ ...